پارچه ترمه ایرانی چیست؟

ترمه پارچه ای زیبا است که از زمان صفوی در ایران بافته شده است. بعضی از محققان معتقدند که ترمه در کشمیر ساخته شده و سپس به ایران آورده شده است. دیگران می گویند که ایرانیان نوآوران بافت ترمه بوده اند و این آثار نیز مانند سایر صنایع دستی در دیگر نقاط جهان تمرکز یافته اند.

اما واقعیت این است که ترمه ایرانی در مقایسه با آنچه که در کشمیر ساخته شده بسیار بهتر است و دارای رنگ و طرح های مختلفی می باشد. تنها دلیل مشهور شدن ترمه کشمیر، استفاده از یک نوع رشته است که از پشم بز وحشی بدست می آید. علاوه بر محل اصلی زندگی اش، این بز در مناطق کوهی هیمالیا در شمال هند نیز وجود دارد. بنابراین، در کشمیر برای بافت ترمه بیشتر از این پشم استفاده می شد، در حالی که ایران مجبور به استفاده از پشم گوسفند وجانوران دیگر بود.

بافندگی

در گذشته، اولین گام در بافت ترمه، آماده سازی مواد خام بود. بنابراین، شستشو و خشک کردن پشم بسیار مهم و حیاتی بود.  در بافت ترمه به پشم خوبی که دارای الیاف بلند باشد نیاز است. معمولا طرح های ترمه ایرانی نتیجه همکاری دو نفر اصلی – یک کارشناس و یک کارگر بود. بافت ترمه کاری بسیار دقیق، حساس و وقت گیر بود که در هر روز 25 تا 30 سانتی متر (1 فوت) می توانند تولید کنند. رنگ های پس زمینه ترمه، اغلب قرمز، سبز، نارنجی و سیاه اند.

ترمه به عنوان یک پارچه با ارزش دارای کاربردهای بسیاری است. به طوری که در اندازه ها و اشکال مختلف مانند 150 * 150 یا 100 * 100 سانتی متر برای پارچه روتختی، بافته شده است.

1. الگوی بررسی شده: مانند کندوی زنبور عسل است و برای سفره استفاده می شود.

2. الگوی پاره ای: دارای دو مدل باریک و وسیع است.

3. الگوی اتابکی: یکی از اصطلاحات کشمیر است و برای پارچه گرانبها استفاده می شود، زیرا این پارچه به طور دقیق بافته شده است. معمولا، اشراف و اشراف زادگان از این نوع پارچه های گران قیمت و زیبا استفاده می کنند.

4. الگوی زمردی: در این الگو رنگ سبز بیشتر از دیگر رنگ ها مورد استفاده است.

5. الگوی کشمیری (کاشمر): در طراحی آن از شکل شاخ گوزن استفاده می شود.

قیمت ترمه ایرانی

در زمان خرید ترمه، باید مراقب باشید که برای چه چیزی هزینه می کنید؟ به طور معمول ترمه یک اثر گران قیمت است. در هنگام خرید ترمه، باید این عوامل را در ذهن داشته باشید:

1. قطعات با پوشش، بالاتر از قطعات بدون پوشش هستند.

2. به طور معمول هرچه اثر منظم تر و گسترده تر باشد، قیمت و ارزش آن بیشتر است.

3. تعداد رنگ هایی که استفاده می شود، عامل بسیار مهمی برای نشان دادن ارزش کار است، و هرچه تعداد رنگ ها افزایش می یابند، قیمت اثر به طور چشمگیری بالاتر می رود.

قیمت ترمه با الیاف طلا یا نقره بسیار بالاتر از قطعات بدون فلز است.طراحی منحصر به فرد و توجه به جزئیات یک عامل مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد.

ترمه پارچه ای بسیار بادوام است که در آن از رنگ های ثابت استفاده می شود تا بتوان آن را به راحتی شسته و خشک کرد. امروزه ترمه بیشتر در کلکسیون های جمع آوری سفره های تزیینی و همچنین برای استفاده از پوشش های پلاستیکی وجود دارد. این سفره ها معمولا با گلدوزی فارسی با نام "سرمه دوزی" تزئین شده اند.

آخرین و مهمترین عامل این است که ترمه، دارای گلدوزی باشد. امروزه بیشتر ترمه های ایرانی با استفاده از تکنیک هایی که "سرمه دوزی" نامیده می شوند، به طور جدی مورد استفاده قرار می گیرند. این یک روش گلدوزی است که در ایران باستان مورد استفاده قرار گرفته است و از یک نسل به بعد، آموزش داده شده است.

سرمه دوزی چیست؟

سرمه دوزی یک سوزن برجسته است که در ایران باستان استفاده می شده است. این تکنیک برجسته است و از قطعات لباس های گرانبها استفاده می شود. هنرمند از یک سوزن رشته ای استفاده می کند و آن را از طریق قطعات ظریف از سرمه عبور می دهد و آن را به پارچه تزیین می کند. طراح معمولا از مروارید و مهره نیز استفاده می کند تا طراحی را با زرق و برق بیشتری انجام دهد.