جعبه‌های ابزار و صفحات تابلویی پاپیه ماشه

در این مطلب در مورد جعبه های ابزار و هزار پیشه و همچنین صفحات تابلویی در هنر پاپیه ماشه توضیحی مختصر خواهیم داد:

جعبه های ابزار و هزار پیشه

این جعبه ها را از چوب و عموماً به شکل مکعب مستطیل می ساختند که داخل آن، قسمت هایی را به اندازهٔ وسایل لازم در نظر می گرفتند. بیشترین طرفداران این جعبه ها، عطاران، حکیم باشی ها، جراحان، زرگرها، دندان سازها و حرفه های دیگر بودند و آنها را بنا به سلیقهٔ سفارش دهندگان می ساختند و در اختیارشان قرار می دادند تا ابزار و لوازم خود را داخل آن نهاده، به راحتی با خود حمل کنند. رویه و کناره ها و حتی داخل این جعبه ها، به لاکی مزین می شد که نمونه های موجود در موزه ها و مجموعه ها، در حد خود شاهکار به شمار می رود.

گاهی سطح فوقانی و کنار آنها را با نقوش و خطوط هندسی و اسلیمی می آراستند. بعضی از جعبه ها به جای مقوا از چوب ساخته شده است. در بعضی دیگر، کنارهٔ بیرونی مزین به مجالس مختلف بزم است و داخل آنها پوشیده از جدار لاکی ساده برای نگهداری مشروبات.

صفحات تابلویی

صفحات بزرگی است که به شیوهٔ جلد سازی تهیه می شد و انواع و اقسام تصاویر بر روی آنها نقش می بست. این صفحات در اندازهٔ بزرگتری بود که به عنوان تابلوی نقاشی به کار می رفت. دیگر نمونه های آثار پاپیه ماشه که هنرمندان و استادان تصویر می کردند، عبارت اند از: جا عینکی، جای کارت های ورق بازی، جای آینه، جای شانه، کاسه، بشقاب، جعبهٔ سیگار، انواع سینی، کمان، باروت دان، لوستر، جای کلاه، کارد کاغذبری، جاکاغذی، عصا، بادبزن، جعبهٔ ترازو، کمد، رحل، صندوقچه، حفاظ و پاراوان.