انواع چرم و استفاده‌های آن

پوست از نظر ترکیبات شیمیایی ، پلیمری است از اسیدهای آمینه (که آنها را اصطلاحاً پروتئین می‌نامند) و این اسید‌های آمینه به‌ راحتی تحت تأثیر عوامل طبیعی قرار می‌گیرند و همین عوامل سبب گسسته شدن زنجیره پروتئین‌ها و در نتیجه از بین رفتن کیفیت طبیعی پوست به مرور زمان می‌شوند.

لذا برای جلوگیری از فساد و از بین رفتن کیفیت طبیعی پوست می‌بایست عملیاتی (تغییراتی) بر روی آن صورت گیرد. به این عملیات که بر روی پوست صورت می‌گیرد تا پوست دوام بیشتری بیابد (فاسد نشود) دباغی پوست می‌گویند. البته این عملیات (تغییرات بر روی پوست) باید به گونه‌ای باشد که هیچ تغییر اساسی در ماهیت پوست صورت نگیرد.

انواع چرم

در صنعت چرم سازی، چرم‌ها به سه دسته چرم سبک، چرم نیمه سنگین و چرم سنگین تقسیم می‌شوند که هر کدام ویژگی خاصی خود را دارند.

چرم سبک

چرمی است که از پوست حیواناتی مانند گوسفند، بز، بزغاله و بره به دست می‌آید. این چرم‌ها بسیار ظریف و نازک هستند و به همین علت هم در ساخت محصولاتی مانند انواع لباس، کاپشن و دستکش چرمی از آنها استفاده می‌شود. البته از چرم‌های سبکی که دارای کیفیت چندان مناسبی نمی‌باشند در تهیه آستری کفش و لباس استفاده می‌گردد.

چرم نیمه سنگین

به چرمی گفته می‌شود که از پوست حیواناتی مانند کروکودیل و شترمرغ و ... به دست می‌آید. این نوع از چرم‌ها به علت کمیاب و گران قیمت بودن بیشتر در ساخت محصولاتی که جنبه تزیینی دارند و یا لوکس محسوب می‌شوند استفاده می‌گردند.

چرم سنگین

چرم سنگین چرمی است که از پوست حیواناتی مانند گاو، گاومیش، گوساله، شتر و ... به دست می‌آید. چرم سنگین بهترین نوع چرم جهت استفاده‌های معمول می‌باشد و دارای بیشترین مقاومت وزیباترین رخ در میان انواع چرم‌ها است. این نوع چرم به علت استحکام و مقاومت بالا، در تهیه زیره و رویه کفش، ساخت کیف‌های دستی و جیبی مرغوب و یا تسمه‌های ماشین آلات صنعتی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.